V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
S udělením dovolené během vánočních svátků mohl v Československé lidové armádě, která průběžně udržovala vysoké početní stavy…
...
Fenomén husitství představuje již pod dlouhá desetiletí svébytný předmět badatelského zájmu medievistů a vojenských historiků. Určitá témata,…
...
Anglický jazyk nepatřil v předválečném Československu právě ke klíčovým školním předmětům. Při studiu na měšťanských školách se…
...
Občanská válka v Anglii v 17. století mezi parlamentaristy a royalisty přinesla mnoho zásadních společenských změn, i…
...
Slovníky obvykle nepatří do okruhu odborných publikací, jimž věnoval větší pozornost někdo jiný než lingvisté, a stávají…
...
Jedním z témat „Pražského jara“ roku 1968 byly také rehabilitace vojenských osob poškozených nejrůznějším způsobem během předchozích…
...
V noci z 12. na 13. prosince 1981 byl v někdejší Polské lidové republice vyhlášen Státní radou…
...
Střihový dokumentární film „Sie wollen wietermarschieren“ (Chtějí znovu pochodovat) vznikl v produkci východoněmeckého Armádního filmového studia v…
...
„Kulturně osvětová práce“, masově propagovaný výdobytek života v socialistické armádě, v jejímž rámci měl být organizován volný…
...
Francie a její politika stály většinou stranou hledáčku Československého armádního filmu, který se v zahraničně politických otázkách…
...
K zakladatelským osobnostem českého moderního malířství patřil bezesporu také malíř, grafik a ilustrátor Jan Zrzavý (5.11.1890–12.10.1977). Pro…
...
Instruktážní film „Zpíváme v rotě“ byl vyroben jako názorná metodická pomůcka pro nácvik pochodového zpěvu v rotách…
...
V otevřenější atmosféře druhé poloviny 60. let a v souvislosti s 50. výročím vyhlášení samostatné Československé republiky…
...
Odhaduje se, že Vojenská konzervatoř (do roku 1991 Vojenská hudební škola) v Roudnici nad Labem vzdělala od…
...
Přátelské vztahy sovětského bloku s „lidovou“ Čínou patřily v 50. letech k jednomu z důležitých směrů zahraniční…
...
Slovenské národní povstání patřilo a patří k nejvýznamnějším událostem novodobých slovenských dějin a výročí jeho vypuknutí (29.…
...
Po počátečních opatrných krocích v navazování vztahů mezi „revoluční“ Kubou a zeměmi sovětského bloku, kdy se Kuba…
...
„Barvotisk“ (alternativní název „Farbotlač“) natočil jako jednu část volné tetralogie krátkých dokumentárních filmů během své základní vojenské…
...
Krátký hraný film „Nebylo to v pásmu“ natočil režisér Milan Růžička (1937–2011) v armádním filmovém studiu v…
...
Československá 311. bombardovací peruť se začala formovat jako druhá československá peruť ve Velké Británii na konci července…
...
Dokumentární film „Tatíci“ se s humorným, lidským nadhledem typickým pro dokumentární filmy 60. let zabýval otázkou povolávání…
...
Výchovná agitka „Pokušení“ si vzala na mušku jeden z nešvarů, které bývaly průvodním jevem základní vojenské služby,…
...
Po krátkém období v druhé polovině 60. let, během nějž byl narovnáván pokřivený obraz soudobých československých dějin,…
...
Československá armáda využívala po druhé světové válce šestnáct vojenských výcvikových táborů (od roku 1952 označovány jako vojenské…
...