V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
Základní vojenská služba ve svých nejrůznějších aspektech byla vděčným námětem vojenských filmařů. Reportážní film „Poslední a první“…
...
Někdejší hlavní město Německé říše Berlín se po druhé světové válce stalo na několik desetiletí ohniskem mezinárodního…
...
Kraťoučká agitka „Ztráty zbraní“ bývá v některých produkčních materiálech označována také jako „plakát“ a její sdělení je…
...
Filmy z prostředí Pohraniční stráže natočené Armádním filmem nebyly pod politickým dozorem příslušných míst často ničím jiným,…
...
Pranýřování společenských nešvarů v agitkách a satirických filmech patřilo k oblíbeným námětům pro krátké hrané filmy armádního…
...
Významnou událostí společenského a duchovního života v polistopadovém Československu byla pastorační návštěva hlavy katolické církve Jana Pavla…
...
Satira byla v 50. letech pro svůj možný výchovný charakter protěžovaným druhem humoru. Měla pranýřovat drobné nešvary…
...
Film „Dnes večer všechno skončí“ byl celovečerním hraným debutem režisérského tandemu Vojtěcha Jasného a Karla Kachyni. Zároveň…
...
V rámci první vlny vyrovnávání se s minulostí na začátku 90. let natočil armádní film řadu snímků…
...
Střihový film „Generace na padácích“ byl věnován tradicím československého výsadkového vojska, jehož první zárodky se zrodily na…
...
Pod označením „Vítr“ se na československém území uskutečnilo ve dnech 23.–27. září 1962 společné cvičení armád členských…
...
„Pes u boudy“ je stylizovaným dokumentárním filmem o pracovním i soukromém životě vojenského stíhacího pilota, příslušníka 1.…
...
Varšavského paktu na území Německé demokratické republiky vyrobilo Armádní filmové studio Národní lidové armády NDR v roce…
...
„Nejhezčí řeka“ je prvním ze série dokumentárních filmů režiséra Václava Hapla (1928–1982), v nichž začal na realitu…
...
Zdánlivě nepolitický film o historii a kráse korunovačních klenotů Českého království se v kontextu 50. výročí založení…
...
Výcvikový film „Výcvik boje o osadu a v osadě“ byl vyroben Vojenským filmovým a fotografickým ústavem pravděpodobně…
...
Velká společná cvičení armád Varšavského paktu se začala konat od počátku 60. let minulého století. Jedním z…
...
Jedním z proudů tvorby dokumentaristy Rudolfa Adlera (*1941) byly etnograficky zaměřené dokumentární filmy, z nichž některé natočil…
...
„Cintorín bez mena“ (Hřbitov beze jména) natočil v roce 1963 v armádním filmovém studiu tehdy začínající režisér…
...
Československé vojenské výcvikové filmy z 50. let minulého století se vyznačovaly důrazem na uměleckou formu filmového jazyka…
...
Ve zjitřené atmosféře po okupaci Československa pěti armádami Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna…
...
K nejoriginálnějším režisérům Československého armádního filmu v druhé polovině 80. let patřil Viliam Poltikovič (1958). Po absolutoriu…
...
Vojenský historický ústav vznikl jako pokračovatel Památníku osvobození po skončení druhé světové války. Jeho součástí bylo i…
...
Film „Vzácní hosté“ vznikl jako záznam z oficiální návštěvy íránského šaha Rezy Pahlaví (1919–1980) a jeho ženy…
...