V tomto přehledu jsou jednotlivé exponáty seřazeny chronologicky, podle data jejich zveřejnění - toto zveřejnění není zcela totožné s jejich zobrazením na hlavní stránce v konkrétní den.
Cíleně a přesněji lze hledat exponáty podle jejich zařazení do konkrétní podsbírky - jedná se o podsbírky jako např. Chladné zbraně a zbroj, Letecký materiál, Pistole a revolvery, Varia atd. V takovém případě klikněte na tento odkaz Exponáty dne - tematická sbírka.
Móda tepaných nábojnic se rozšířila za první světové války a svou popularita si udržela i v pozdějším…
...
V letech 1938–1939 vyvinul konstruktér Josef Koucký (1904–1989) samopal, jehož finální podoba vykrystalizovala počátkem roku 1940. Od…
...
V prvním období své existence se československá armáda v SSSR potýkala s nedostatkem lidských zdrojů. Vítanou posilou…
...
Zbraň vyvinula v polovině třicátých let firma Mauser Werke, A. G, v Oberndorfu na Neckaru a kromě mateřské…
...
Zlatá hvězda Hrdiny SSSR, 40. léta 20. století Sovětský Řád Suvorova - II. třída, 40. léta 20.…
...
Moderní válka s sebou přinesla zvýšenou míru smrtelných destruktivních zranění, která prakticky znemožňovala identifikovat totožnost padlého. Morálku nahlodávající obava…
...
V průběhu 30. let byly americké kreslené komiksy s úspěchem používány k reklamním účelům, což prakticky ověřilo…
...
Příslušníci 1. čs. samostatného praporu v SSSR prodělali svůj bojový křest u ukrajinské vesničky Sokolovo 8. března…
...
Dne 3. března 1943 vydal 1. čs. samostatnému polnímu praporu náčelník obrany prostoru města Charkov, generálporučík Kozlov,…
...
Během druhé světové války se začaly objevovat moderní formy nouzových dávek potravin, které využívaly koncentrovaných energetických tablet,…
...
Mezi předměty zajištěné Gestapem po boji v chrámu sv. Cyrila a Metoděje patří i zavírací kapesní nůž…
...
Jízdenka byla nalezena v saku Jana Kubiše (1913 Dolní Vilémovice – 1942 Praha) a odpovídá vzoru, který…
...
Stejnokroje četnictva z období 1939‒1945 se od předválečných odlišují jiným výsostným označením na pokrývkách hlavy a motivem…
...
Německá armáda disponovala i velmi moderními stanicemi rádiového průzkumu. Nejvýznamnějšími představiteli této techniky byly univerzální goniometrický přijímač…
...
Communication between resistance radio stations was recorded for later evaluation using reel-to-reel tape recorders. Monitoring and targeting…
...
Po okupaci českých zemí v březnu 1939 začali Němci s vyhledáváním ilegálních vysílačů, s jejichž pomocí udržoval domácí odboj spojení…
...
Jedním z životně důležitých úkolů československý parašutistů v letech II. světové války bylo dokonale splynout s davem.…
...
Kompaktní radiostanice konstruktéra Tadeusze Heftmana byla vyráběna ve Velké Británii Polskou vojenskou rádiovou dílnou pro potřeby agentů…
...
Zásadní roli ve spojení s protektorátem sehrála československá Vojenská rádiová ústředna (VRÚ) ve Velké Británii. Její počátky spadají…
...
Ve Velké Británii vznikla během války velmi pestrá kolekce agenturních rádiových stanic. Mezi nejpoužívanější patřily typy MARK…
...
Každý z vysazovaných parašutistů měl ve své výbavě i lahvičku s alkoholem, jejíž náplň závisela na osobní preferenci nositele.…
...
Představované šněrovací boty patřily nadporučíku Oldřichu Pechalovi, veliteli výsadku Zinc. Výrobcem byla anglická firma Bostock and Son,…
...
Osobní majetek parašutistů byl po dobu jejich operačního nasazení uložen ve skladech Zvláštní skupiny D. V případě…
...
Při konstruování tohoto plamenometu vycházeli jeho tvůrci z toho, že se v bojích 1. světové války vojáci…
...